Hlavná navigácia
Navigácia

Z tuctového domu sa môže stať skvost

Vďaka fasáde sa z tuctového domu môže stať skvost. A ešte ušetríte za kúrenie.

 

Pre celkový vzhľad rodinného domu nie je až také podstatné, ktorý stavebný materiál sa použije, či tehly, drevo, betón alebo aj iné materiály. Zato vonkajšia fasáda môže aj celkom všednú stavbu domu posunúť do luxusnej kategórie. Pritom s konštrukčným systémom nemusí vôbec súvisieť.

Drevostavba v kamennom kabáte alebo murovaný dom obložený plastovými obkladmi, odvetrávanou, prípadne korkovou fasádou dnes bežne dostupná realita, ktorú je možné vďaka uceleným fasádnym systémom ozvláštniť prakticky každú stavbu.

Pri výbere fasády je nutné zabudnúť na inak bežne používané úvahy o rozumnej cene a kompromise medzi úžitkovými vlastnosťami fasády a estetickou predstavou. Treba vziať do úvahy oveľa viac parametrov, ktoré sa v minulosti príliš neriešili, najmä schopnosť fasády dýchať a jej tepelnoizolačné vlastnosti.

Z čoho vyberať

Podľa spôsobu prevedenia sa zatepľovacie systémy rozdeľujú na dve skupiny, na kontaktné a bezkontaktné.

Pri kontaktných systémoch sa tepelná izolácia (polystyrén alebo minerálna vlna s hrúbkou 10 až 20 cm) upevňuje pomocou lepidla priamo na obvodovú konštrukciu domu. Tento spôsob sa však nezaobíde bez krycej vrstvy, obvykle tvorenej omietkou na špeciálnej armovacej sieťke, a penetračného náteru, prípadne korkového nástreku.

 

Vlastný povrch fasády môžu tvoriť keramické pásky, tehlové obklady alebo pásky z bridlice či iného druhu obkladového materiálu, vždy podľa zvoleného fasádneho systému.

Druhou možnosťou, ako zakončiť lícový povrch zatepľovacieho fasádneho systému, sú prefarbené tenkovrstvové omietky zo striekaného korku. V prípade zateplenej fasády ani iná ako tenkovrstvová omietka nie je vhodná, pretože klasická jadrová omietka so štukom by mohla na izolačnom "vankúši" popraskať, čo sa Vám pri použití korkových nástrekov vďaka ich rozťažnosti nestane.

Zavesené fasády
Druhá skupina fasádnych zatepľovacích systémov sa nazýva bezkontaktná a je zastúpená predovšetkým takzvanými zavesenými fasádami. Najprv sa na stenu upevní izolačná vrstva z tvrdenej peny alebo dosiek z minerálnych vlákien a potom sa táto izolácia pokryje vonkajším plášťom, ktorý ju chráni pred poveternostnými vplyvmi.

 

V stavebnej hantýrke sa zavesené fasády radia do kategórie „tvrdých“ fasád. Samotné zavesené fasády sa potom ďalej odlišujú použitými materiálmi aj technológiami. Najčastejším dôvodom, prečo ju majitelia volia, je snaha o zvýšenie estetickej hodnoty domu.

Ale pozor, pokiaľ sa ozdobnosť fasády preženie, môže dom pôsobiť ako púťová strelnica. Na druhej strane vďaka dobre vybranému fasádnemu systému je možné premeniť aj nevýrazný a tuctový dom na stavbu "s názorom".

Väčšina typov zavesených fasád pochádza zo Škandinávie či Kanady. Pretože sú to krajiny s tradične studeným podnebím, je možné tepelne izolačným schopnostiam veriť.

Fasáda nemusí byť jednofarebná

Tieto premyslené systémy sa tak označujú rôznymi prívlastkami, napríklad prevetrávané, samonosné, so zadnou ventiláciou, s plošným prisávaním vzduchu, bezmaltové atď.

Samotné prevedenie zavesených fasád spočíva v použití rastrov z drevených lát alebo kovových profilov a kotiev, na ktoré sa fasáda upevní. Vzniknutá vzduchová medzera medzi obvodovou konštrukciou a fasádnym systémom vytvára "komínový" efekt slúžiaci na odvetranie prípadnej zemnej vlhkosti a kondenzátov.

 

Tento web používá pro svůj provoz cookies. Více informací