Hlavná navigácia
Navigácia

Prírodné zateplenie domu

Korok sa ako prírodná surovina v stavebníctve presadzuje predovšetkým vďaka dobrým tepelno a zvukovo izolačným vlastnostiam. Zateplenie domu korkovou izoláciou rozhodne nemožno brať ako záležitosť zaváňajúca neoverenými experimentami. Na trhu stavebných izolácií sú totiž k dispozícii certifikované kontaktné zatepľovacie systémy na korkovej báze, ktorých aplikácia sa príliš nelíši od bežných typov izolácií.

Korkové izolácie majú veľmi blízko k drevostavbám už z podstaty, prítom sú vhodné pri použití aj na všetkých ostatných typoch fasád, omietok, ale dokonca aj pri použití na terasách, alebo strechách. Korok v surovom stave sa ako je známe získava lúpaním kôry duba korkového, ktorý rastie v regióne Stredozemného mora, Pyrenejí i severu Afriky. Lúpaním kôry rozhodne nedochádza k poškodzovaniu samotných stromov, ktoré majú veľmi dobrú schopnosť regenerácie. Prvýkrát sa môže kôra lúpať až po 25 rokoch života korkového duba, kedy obvod kmeňa musí mať aspoň 70 cm.

K výrobe izolácií, korkových nástrekov sa používa korková drť, ktorej častice sa spájajú iba vlastné miazgou, nie cudzorodými umelými spojivami. Korkove izolácie možno aplikovať prakticky vo všetkých konštrukciách domov. Môžu to byť obvodové steny, vnútorné priečky, podlahy, stropy, strechy či rôzne dutiny, ktoré je potrebné utesniť.Korkové izolačné materiály sú difúzne otvorené, takže umožňujú prestup vlhkosti smerom von z konštrukcie. Tepelnoizolačné korkové nástreky, ktorými môžeme zatepliť vonkajší plášť akejkoľvek stavby, sa vyznačujú nulovou nasiakavosťou a vďaka obsahu prírodných voskov sú odolné voči plesniam, drevokaznému hmyzu i hlodavcom. Vlastnosti vstupnej suroviny zaisťujú tiež tvarovú stálosť po celú dobu ich desiatky rokov trvajúcej životnosti. Vzhľadom k prírodnej povahe a vlastnostiam korkových izolácií sa ich aplikácia v konštrukciách drevostavieb priamo ponúka.Samotné vykonávanie zatepľovacieho systému sa príliš nelíši od postupov používaných u iných materiálov. Korková zmes sa strieka na podklad striekacou pyštolou pomocou kompresora. Nástrekom získavame aj konečnú povrchovú úpravu fasády a omietky.

Tento web používá pro svůj provoz cookies. Více informací